Silikon spieniony może mieć bardzo szerokie zastosowanie. To zmieniona forma czystego silikonu, który występuje pod postacią gąbki. Czym jest i w jakich branżach sprawdzi się najlepiej?
Czym jest silikon spieniony?
Nazywany jest także silikonem gąbczastym lub gąbką silikonową. Charakteryzuje się porowatą powierzchnią materiału, zapewnia jednak gładką ,,skórkę” z góry oraz z dołu. Stosowany jest najczęściej jako uszczelnienie, a dzięki doskonałym możliwościom ugięcia może być używany w nawet najtrudniejszych miejscach.
Silikon spieniony najczęściej jest wytwarzany o grubości od 2 do 10 milimetrów. Jeżeli mowa o większych szerokościach, jak na przykład 1 metr, wtedy grubość materiału może wynosić nawet 20 milimetrów. Taka gąbka oferowana jest w gęstościach od 200 kg na metr sześcienny do nawet 530 kg na metr sześcienny. Im mniejsza jej wartość, tym materiał jest bardziej miękki.
Paleta dostępnych barw jest ograniczona przez właściwości struktur materiału. Najczęściej występuje jednak w kolorze białym. Wariant czarny wykorzystywany jest zwykle do urządzeń, jakimi są profile do wag samochodowych.
Profile z silikonu spienionego
Silikon spieniony ma wiele zalet. Pierwszą z nich jest bardzo niski stopień absorpcji wilgoci. Umożliwia to struktura zamkniętych komórek. Cechuje się także doskonałą odpornością na ozon, utlenianie się, światło ultrafioletowe czy promieniowanie jonizujące.
Jego wysoka wytrzymałość na warunki atmosferyczne sprawia, że można go wykorzystywać we własnym gospodarstwie domowym. Silikon spieniony może być także używany w obrębie systemów elektrycznych w niebezpiecznych obszarach. Daje to gwarancję zabezpieczenia przepływu prądu i uniknięcia niepożądanych spięć w elektryce.
Ze spienionego silikonu można wytwarzać różnego rodzaju uszczelki, takie jak profile, sznury, węże czy płyty o różnych rozmiarach. Można je także bezproblemowo docinać według uznania. Znajdą także zastosowanie w branży farmaceutycznej, maszynowej czy medycznej.