Branża budowlana prężnie się rozwija, co korzystnie wpływa na jakość nowych obiektów mieszkalnych, a także ich jeszcze bardziej zaawansowaną funkcjonalność. Innowacyjne rozwiązania w budownictwie pozwalają zaspokoić oczekiwania nawet najbardziej wymagających prywatnych inwestorów, którzy cenią sobie oszczędność czasu, pieniędzy, a także ekologiczny styl życia. Nowoczesne budownictwo to przyszłość, która przychodzi do nas już dziś, dlatego warto zapoznać się z najbardziej interesującymi rozwiązaniami stosowanymi przy budowie domu.
Budowa domu pasywnego
Energooszczędność staje się coraz bardziej istotnym czynnikiem determinującym przebieg budowy domu jednorodzinnych. Prywatni inwestorzy w trosce o swój domowy budżet, ale i o środowisko, decydują się na budowę domu pasywnego, który powoli staje się standardem wznoszenia nowoczesnych obiektów mieszkalnych. Dom pasywny charakteryzuje się ponadprzeciętnymi właściwościami termoizolacyjnymi, dzięki czemu do jego ogrzania nie zużywa się paliw nieodnawialnych jak węgiel czy gaz. Najważniejszą zasadą domu pasywnego jest zminimalizowanie potencjalnych strat ciepła i zoptymalizowanie źródła energii cieplnej, co dzięki nowoczesnym technologiom staje się coraz łatwiejsze do osiągnięcia.
Budowa domu: szalunki ścienne
Stawianie betonowych i żelbetonowych ścian budynków mieszkalnych w przeszłości odbywało się głównie z wykorzystaniem desek, dlatego też na nadawanie kształtu ścianom wciąż używa się określenia „deskowanie”. Obecnie mamy do dyspozycji nowoczesne szalunki ścienne, które pozwalają wznosić bardziej stabilne i bezpieczne konstrukcje budowlane. Szalunki systemowe doskonale sprawdzają się przy budowie nawet niewielkich domów jednorodzinnych i poważnie przyczyniają się do usprawnienia prac budowlanych. Szalunki ścienne można z łatwością zamontować ręcznie, bez użycia dźwigu, a to wszystko dzięki lekkiej wadze płyt szalunkowych, które pomimo niewielkiego ciężaru są wysoce wytrzymałe i efektywne. Nowoczesna budowa bez systemu szalunkowego po prostu nie może się obyć.
Zobacz także: https://infopoint.pl/jak-sprawnie-odnowic-elewacje-domu/
Budowa domu: prefabrykaty
Polscy inwestorzy prywatni najczęściej decydują się na domy murowane, których koszty wzniesienia z każdym rokiem drożeją, nie wspominając już o kosztach zatrudnienia wykwalifikowanych fachowców, którzy za swoje usługi windują coraz wyższe ceny. Z tego względu widać spore zainteresowanie technologiami alternatywnymi, wśród których na specjalne wyróżnienie zasługują prefabrykaty budowlane. Co prawda koszt wzniesienia domu z wcześniej przygotowanych segmentów wciąż pozostaje w sferze dość wysokich wydatków inwestycyjnych, jednak wszystko wskazuje na to, że ograniczenie ilości pracowników budowy korzystnie wpłynie na ostateczny koszt domów z prefabrykatów. Co więcej, czas realizacji inwestycji jest dużo krótszy niż w przypadku tradycyjnych technik murowania, a ostateczny koszt budowy często jest zblizony do początkowego kosztorysu.