Pieniądze nie rosną na drzewach. Ważne jest więc nie tylko ich zarabianie, ale również mądre zarządzanie, oszczędzanie i inwestowanie. W praktyce, stanowi to spore wyzwanie dla większości osób. W tym artykule zebrano najważniejsze porady dotyczące odkładania pieniędzy i zarządzania budżetem osobistym.
Dobry plan to podstawa
Dotyczy to nie tylko życia zawodowego, ale również prywatnego. Potwierdzają to eksperci, którzy wskazują, że aby zarządzać dobrze swoimi finansami potrzebny jest odpowiedni plan. Zawiera on przede wszystkim wyznaczone cele finansowe – najlepiej jeśli podzielone są na kategorie. Te mogą obejmować horyzont czasowy (cele krótko- i długoterminowe) oraz obszary życia (hobby, rozwój, rodzina), a najlepiej jeśli obejmują oba.
Zobacz, ile zarabiają politycy: https://www.partiakorwin.pl/2021/10/20/zarobki-politykow-ile-mozna-zarobic-przynalezac-do-partii-politycznej-lub-beda-poslem/.
Przykładowo, jeśli wiesz, że w ciągu najbliższych dwóch – trzech lat zamierzasz kupić własne mieszkanie, to najprawdopodobniej potrzebujesz gotówki na wpłatę własną. Planując to odpowiednio wcześniej, łatwiej znaleźć rozwiązania, które przybliżą do realizacji celu. W tym przypadku może to być dodatkowa praca lub drobne inwestycje.
Budżet domowy
Trudno mówić o zarządzaniu domowym budżetem, jeśli nie posiada się jego sformalizowanej formy. To przydatne narzędzie, które ułatwia kontrolowanie nie tylko wpływów, ale przede wszystkim wydatków. W ten sposób łatwiej zdefiniować obszary, gdzie zbyt dużo pieniędzy jest wydawanych.
Dobrze prowadzony budżet domowy pozwala również sprawniej planować swoją przyszłość finansową. Wystarczy proste zestawienie przychodów oraz wydatków z ostatnich miesięcy, aby określi, czy stać na kredyt hipoteczny. Bez budżetu domowego byłoby to jak wróżenie z fusów.
Ucinaj zbędne wydatki
Wbrew pozorom, to nie poważne wydatki rujnują domowe budżety większości osób. Za ubywanie środków finansowych najczęściej odpowiadają drobne wydatki. Dlatego eksperci zalecają, aby szybko się ich pozbyć.
Co zaliczamy do drobnych wydatków? Najczęściej w tej kategorii znajdują się wszelkiego rodzaju subskrypcje. W ten sposób płacimy za dostęp do wielu aplikacji oraz platform, z których w rzeczywistości nie korzystamy. Warto więc dokładnie sprawdzić historię swojego rachunku, żeby znaleźć płatności, których można się pozbyć – a następnie warto to zrobić.
Zbędnym wydatkiem są również karty kredytowe. To prawda, do pewnych rzeczy mogą być one przydatne, ale w dłuższej perspektywie czasu potrafią całkowicie zrujnować sytuację finansową. Najgorzej, jeśli przy ich pomocy spłacane są inne długi – to pierwszy krok do tego, aby wejść w niebezpieczną spiralę. Wyjście z niej jest bardzo trudne.
Konsekwentne oszczędzanie
Nie chodzi o to, aby oszczędzać kilka tysięcy złotych co miesiąc – jeśli nie masz wystarczających zarobków. Dużo ważniejsze jest, zacząć wpłacać pieniądze na swoje konto oszczędnościowe, nawet jeśli są to niewielkie kwoty. W ten sposób budowana będzie poduszka finansowa – zabezpieczenie na wypadek niespodziewanych wydatków w przyszłości.
Poradnik, jak odkładać pieniądze: https://www.wieliczkacity.pl/dzialy/aktualnosci/jak-odkladac-pieniadze-i-nimi-zarzadac/.
Jednym z lepszym sposobem na konsekwentne oszczędzanie jest zautomatyzowanie tego procesu. Wystarczy ustawić w aplikacji bankowej automatyczny przelew na wybraną kwotę. Jako datę realizacji przelewu najlepiej wskazać dzień,w którym środki z wypłaty trafiają na nasze konto. W ten sposób mamy pewność, że na rachunku będzie wystarczająca ilość środków.
Ile pieniędzy powinno się odkładać miesięcznie? Wszystko zależy oczywiście od poziomu zarobków. Warto rozpocząć od 7-10% wynagrodzenia. Jeśli nie będzie problemów z oszczędzaniem takich wartości, można pomyśleć o jej zwiększeniu.
Zarządzanie domowym budżetem – aplikacje i systemy
W internecie bez trudu można znaleźć liczne aplikacje i systemy pomagające w zarządzaniu domowym budżetem. Mogą się one okazać bardzo pomocne, ale eksperci radzą, aby rozpocząć od czegoś bardzo prostego. Na dobry początek najlepiej sprawdzi się zwykły zeszyt lub prosty arkusz kalkulacyjny. To w nich warto notować swoje przychody oraz wydatki.