Drukarka

Branża druku 3D rozwija się bardzo szybko. Na rynku dostępne są dziesiątki różnych drukarek 3D. Należy jednak pamiętać, że drukarka potrzebuje materiał, z którego ma powstać wydruk. Dla wielu osób dobór odpowiedniego dla projektu filamentu stanowi problem, dlatego pochylimy się nad tym zagadnieniem. Jak dobrać filament?

Filament a drukarka 3D

Zakup drukarki 3D powinien być przemyślany. Należy sobie zadać pytanie, do czego jest nam potrzebna drukarka 3D? Niezależnie od tego czy chcemy tworzyć przedmioty prototypowe, przedmioty designerskie czy też praktyczne musimy dobrać dla siebie dobrą drukarkę. Gdy już wybierzemy i zakupimy drukarkę dla siebie, musimy wybrać jaki filament 3D będzie dla nas najlepszy. Wybór ten, wbrew pozorom wcale nie jest prosty. Najważniejszym aspektem wyboru filamentu jest sama drukarka i jej właściwości. Posiadając rozbudowaną drukarkę możemy sobie pozwolić na zakup droższych, lepszych filamentów, które z kolei pozwolą na wydruk przedmiotów o lepszych właściwościach. Drukując z podstawowego PLA lub ABSu nie musimy się martwić temperaturami głowicy, jednak wybierając filamenty z dodatkami, takimi jak włókna węglowe musimy się upewnić że nasza drukarka będzie w stanie obsłużyć temperaturę głowicy rzędu 300 stopni Celsjusza. Ponadto ważnym aspektem jest posiadanie podgrzewanego stołu, który ograniczy skurcz materiału oraz poprawi jakość wydruku.

Co chcemy wydrukować?

Znając możliwości naszej drukarki 3D, należy zastanowić się nad wyborem filamentu 3D. Jak wybrać filament? Najważniejsze jest odpowiedzenie sobie na pytanie, co chcemy drukować. Gdy będziemy wiedzieć jaki jest cel naszego wydruku, będziemy w stanie dobrać odpowiedni rodzaj materiału. Wszystko jest uzależnione od odporności mechanicznej, termicznej oraz od wyglądu jaki chcemy uzyskać.

Charakterystyka PLA

PLA, czyli polilaktyd, jest biodegradowalnym polimerem tworzonym z mączki kukurydzianej. Dzięki swej biodegradowalności, wykorzystywany jest do produkcji opakowań jednorazowych, nici chirurgicznych czy opatrunków. PLA jest uznawany za filament 3D dla początkujących, ze względu na łatwość drukowania oraz niskie wymagania względem samej drukarki 3D i jej możliwości. Polilaktyd posiada bardzo niski skurcz materiału, dzięki czemu nie wymaga drukowania na podgrzewanym stole. Materiał ten nie pęka podczas drukowania, oraz posiada dobrą wytrzymałość na rozciąganie i wysoką sztywność. Największą wadą PLA jest wrażliwość na wysokie temperatury, ponieważ może zacząć się odkształcać już w temperaturze 50 stopni Celsjusza. Kolejną wadą tego materiału jest jego wrażliwość na promieniowanie ultrafioletowe, które skutecznie skrusza materiał. PLA jest materiałem, który po wykorzystaniu nie nadaje się do dalszej obróbki. Podsumowywując polilaktyd, jest to całkiem dobry i przystępny materiał dla początkujących, który sprawdzi się w prototypowaniu i modelowaniu figurek. Koszt filamentu 3D to, zależnie od źródeł, od 50 do 250 złotych.

Praktyczność ABSu

Terpolimer akrylonitrylo-butadieno-styrenowy czyli ABS, to bardzo praktyczny materiał. Dzięki swoim właściwościom szybko zdobył popularność. Można go znaleźć w przemyśle samochodowym, gdzie stosowany jest do produkcji wszelkiego rodzaju przycisków i elementów wnętrza samochodów. Oprócz tego ABS często wykorzystywany jest do produkcji szczoteczek do zębów oraz sprzętów AGD i RTV. ABS znany jest ze swoich właściwości, które są jego niewątpliwymi zaletami. Posiadając wysoką wytrzymałość, sztywność, oraz tolerancję na temperatury nie dziwnym jest, że jest tak popularnym polimerem. Posiadając wiele zalet, można zacząć się zastanawiać jakie wady występują w ABS. Polimer jest bardzo wymagającym materiałem, który wymaga do drukowania stołu i komory grzewczej, przez co jest zalecany dla droższych drukarek 3D. ABS posiada wysoki skurcz, przez co wydruk na zwykłej drukarce może się skończyć popękanym wydrukiem. Druk z ABSu wymaga także zachowania zasad bezpieczeństwa, gdyż polimer ten jest pochodną ropy naftowej, a filament 3D po podgrzaniu wytwarza szkodliwe opary. Nie powinno się przebywać w pomieszczeniu z pracującą drukarką, oprócz tego powinno się zapewnić w pokoju dobrą wentylację. ABS jest materiałem który dobrze znosi obróbkę, można go nawiercać i szlifować oraz wygładzać.

Leave a Comment