Choroba hemoroidalna to bardzo uciążliwe, jednak również uleczalne schorzenie. Zwykle uznawana jest za chorobę cywilizacyjną, albowiem często wiąże się ją z siedzący trybem życia. Istnieje kilka skutecznych metod pozbycia się hemoroidów – od stosowania odpowiednich maści i tabletek, po operację. Warto jednak pamiętać, że zlekceważenie problemu, może spowodować przekształcenie się choroby hemoroidalnej i schorzenie o charakterze nowotworowym.
Czym jest choroba hemoroidalna?
Czym właściwie jest choroba hemoroidalna? Schorzenie to objawia się występowanie tzw. guzków krwawniczych w strukturze odbytu. W stanie niechorobowym guzki krwawnicze pełnią szczególną rolę w procesie działania mięśni zwieracza, czyli mają duże znaczenie podczas kontroli wydalania. Jednak jeśli dochodzi do stanu zapalnego gustów krwawniczych, to wówczas mamy do czynienia z choroba hemoroidalna. Jest to dość poważny problem. Choroba hemoroidalna uznawana za jedną z najbardziej wstydliwych chorób cywilizacyjnych. Mamy wówczas do czynienia z ponadwymiarowym rozciąganiem się guzków ,które jednocześnie wypełniają się krwią. Guzki krwawnicze są wówczas bolesne i stanowią spore utrudnienie podczas wydalania. Nie trzeba również wspominać o sporym dyskomforcie osoby chorej, podczas codziennego funkcjonowania.
Choroba hemoroidalna – przyczyny
Jakie są przyczyny występowania choroby hemoroidalnej? Hemoroidy, inaczej zwane żylakami odbytu, są najczęściej następstwem siedzącego trybu życia. Dlatego też choroba ta dość powszechnie występuje wśród pracowników biurowych i kierowców. Nieobca jest również osobom, które uprawiają jazdę konną, a także kolarzom. Przyczyną pojawienia się hemoroidów może być również zła dieta, która jest niewystarczająco obfita w błonnik. Dlatego też aby zapobiec powstawaniu hemoroidów, warto prowadzić aktywny tryb życia, a także unikać zaparć.
Leczenie hemoroidów
W jaki sposób można leczyć hemoroidy? Przede wszystkim ważne w tym wypadku jest wczesne rozpoznanie choroby. W jej początkowym etapie wystarczające będzie zastosowanie sposobów leczenia o nieinwazyjnym charakterze. Pewną ulgę mogą przynieść wówczas popularne nasiadówki, czy też okłady z kostek lodu. W dalszej kolejności można również stosować leczenie farmakologiczne, zazwyczaj w postaci czopków lub maści. Niemniej jednak jeśli stadium choroby hemoroidalnej będzie już zaawansowane, to konieczne będzie zastosowanie metody bardziej inwazyjnej, od gumkowania, czyli tzw. wysuszenia hemoroidów, po wycięcie operacyjne guzków krwawniczych.