Czujniki sejsmiczne w systemach ochrony pojawiają się coraz częściej. Czym jednak one są i czy rzeczywiście są warte takiej uwagi?
Czym dokładnie są czujniki sejsmiczne i jak działają?
Najczęściej takie urządzenia, jak czujki sejsmiczne kojarzą nam się z pomiarem mocy trzęsień ziemi i oczywiście wcale nie jest to zły trop. Można wręcz powiedzieć więcej – właśnie od takiego zastosowania tego typu urządzenia pomiarowe zaczęły swoją naprawdę prężną ewolucję. One również mogą być bardzo przydatne w wielu przypadkach. Dzisiaj jednak powiemy sobie o trochę innym rodzaju czujników sejsmicznych, które jesteśmy w stanie zamontować… w domu. Tego typu czujniki sejsmiczne mają trochę inną role i zadanie. Owszem, również monitorują drgania, lecz nie w taki sposób, jak robią to rejestratory mierzące ewentualne występowanie trzęsień ziemi. W tym przypadku bowiem chodzi o ochronę domu przed włamaniami. Zaawansowane czujniki wewnętrzne są w stanie odróżnić wibracje wytwarzane przez otoczenie od tych, które może powodować intruz. Dzięki temu nie będzie musiał wywołać żadnego hałasu czy przejść obok czujników, by wywołać alarm.
Czy w Polsce rzeczywiście jest potrzeba posiadania czujników sejsmicznych? W kwestiach ochrony domu – tak!
Technologia dotycząca kwestii ochrony jest coraz lepiej rozwinięta i to właśnie dlatego systemy ochrony perymetrycznej wchodzą powoli do użytku także w domach jednorodzinnych czy salonach. Oczywiście w niektórych rejonach Polski, gdzie na przykład znajduje się rozbudowana sieć kopalń, również mogę w niektórych miejscach badawczych przydać się klasyczne sejsmografy, lecz w kontekście ochrony dobytku czujniki sejsmiczne są niezwykle ciekawą alternatywą.
Jak i gdzie najlepiej zaopatrzyć się w czujniki sejsmiczne?
Czujniki sejsmiczne to zaawansowane urządzenia, które najłatwiej jest zakupić bezpośrednio u producenta tego typu sprzętów. Pomoże on nam bowiem również z poprawną ich konfiguracją, co jest niezwykle przydatne.