Wiele osób, które chcą amatorsko uprawiać astronomię obserwacyjnym, jest przekonanych, że w pierwszej kolejności powinni zakupić teleskop. Niemniej jednak warto wiedzieć, że w zasadzie pierwszym narzędziem optycznym, które powinniśmy stosować do prowadzenia obserwacji astronomicznych, jest lornetka. Wielu doświadczonych miłośników astronomii doradza, aby w pierwszej kolejności jednak zakupić właśnie lornetkę, która jest lżejsza i daje szersze pole widzenia. Co za tym idzie – możemy dzięki niej znacznie łatwiej nauczyć się mapy nieba. Niemniej jednak dla niektórych osób z pewnością również teleskop będzie właściwym wyborem na początek. Zastanówmy się więc, jakie argumenty przemawiają za każdym z tych rozwiązań.
Dlaczego lornetka?
Przede wszystkim lornetka, jak już wyżej wspomnieliśmy, jest mała i lekka, a co za tym idzie – możemy zabrać ją ze sobą niemalże każde miejsce i bardzo szybko możemy przygotować się do prowadzenia obserwacji. Wystarczy, że wyciągniemy lornetkę od futerału, ustawimy ostrość i już możemy zachwycać się widokiem gwiazd, planet, a nawet galaktyk. Lornetka jest również świetnym narzędziem do prowadzenia luźnego przeczesywania nieba. W dalszej kolejności powinniśmy zwrócić również uwagę na to, że lornetka pozwala na prowadzenie obserwacji obuocznej. Daje nam to zdecydowanie szersze pole widzenia. Ma to szczególne znaczenie, kiedy jako cel obserwacji obieramy sobie choćby określone fragmenty Drogi Mlecznej. Jeśli nie chcemy się skupić na jednym wybranym punkcie nieba, czyli jakiejś gwieździe, czy też planecie, to wydaje się, że lornetka jest znacznie lepszym rozwiązaniem.
Musimy jednak zwrócić uwagę na to, że lornetka nie daje nam specjalnie dużego powiększenia. Niektóre modele pozwalają na 25-krotne powiększenie obrazu. Oczywiście musimy podkreślić, że koszty nabycia lornetki są stosunkowo niskie w porównaniu z zakupem teleskopu. Lornetka ma również bardzo uniwersalne zastosowanie. Wykorzystamy ją nie tylko do obserwacji nocnego nieba, ale również możemy w dzień podpatrywać przyrodę, czy też piękne krajobrazy. Lornetki wykorzystywane są również przez miłośników samolotów.
Dlaczego teleskop?
Oczywiście jednak każdy miłośnik astronomii w końcu zdecyduje się na kupno teleskopu. Jeśli znasz już nocne niebo, rozkład gwiazdozbiorów i położenia poszczególnych gwiazd, to możesz od razu zdecydować się na kupno takiego sprzętu. Teleskop w porównaniu do lornetki daje nam znacznie większe przybliżenie. Można powiedzieć, że to są kwestie wręcz nieporównywalne. Dzięki teleskopowi ujrzymy już bardzo wyraźne szczegóły powierzchni księżyca, a nawet odległych planet. Przy dobrym sprzęcie możemy zauważyć choćby pasy na Jowiszu, czy też pierścienie Saturna. Niektórzy posiadacze naprawdę dobrych egzemplarzy dostrzegają nawet czapy lodowe na biegunach Marsa. Jednak teleskop wymaga orientacji na nocnym niebie, ale także umiejętności posługiwania się nim. Warto podkreślić, że teleskop nie jest urządzeniem mobilnym.Jego przewożenie na miejsca odległe od miejskich świateł może być problematyczne, jeśli nie dysponujemy samochodem.
Teleskop musi również przez jakiś czas przystosować się do temperatury panującej na dworze. No i oczywiście teleskopy są znacznie droższe od lornetek. Żeby sensownie wydać pieniądze i nie trafić na egzemplarz, który tylko nas zniechęci do astronomii, to warto przeznaczyć przynajmniej 1000 zł na dobry model. Zawsze można kupić również teleskopy używane. Zwykle są to urządzenia utrzymane w idealnym stanie, albowiem miłośnik astronomii jeśli już sprzedaje swój sprzęt, to tylko po to, aby kupić większy teleskop.