Na naszej skórze bardzo często występują różnorodne zmiany. Mogą mieć postać niegroźnych znamion, czy też przebarwień, które nie powinny u nas wywoływać żadnego niepokoju. Niemniej jednak cały czas powinniśmy zachować czujność i regularnie sprawdzać stan naszej skóry. Niektóre zmiany bowiem mogą mieć charakter nowotworowy. Rak skóry, inaczej zwany czerniakiem, może stanowić dla nas oczywiście śmiertelne zagrożenie. Zbagatelizowana zmiana nowotworowa może dać przerzuty do innych organów, a wówczas szanse na wyleczenie znacznie maleją. Zastanówmy się więc jakie zmiany na skórze są niebezpieczne? Kiedy powinniśmy skonsultować się ze specjalistą?
Jakie zmiany na skórze są niebezpieczne?
Jakie zmiany w naszej skórze powinny wzbudzić w nas niepokój? Przede wszystkim powinniśmy zwracać szczególną uwagę na znamiona, które charakteryzują się nierównomiernym rozkładem kolorystycznym, a także kształtem, który wykazuje pewnej nierówności. Szczególnie warto zwracać uwagę na takie znamiona, które znacząco różnią się od pozostałych znajdujących się na naszej skórze. Niepokojące powinny być zmiany skórne o nieregularnym brzegach, a także o łuskowatej strukturze. Zmiany na skórze, które mogą mieć charakter nowotworowy to również zmiany większe niż 6 mm, które krwawią lub też sączą się.
Kto jest narażony na zachowanie na nowotwór skóry?
Kto jest szczególnie narażony na zachorowanie na raka skóry? Przede wszystkim uważać powinny osoby, które dużo czasu spędzają na słońcu. W grupie ryzyka znajdują się także osoby regularnie korzystające z solarium, a także te, które mają tendencję do oparzeń słonecznych. Warto również wspomnieć tutaj o osobach, które posiadają więcej niż 50 znamion na ciele. One również należą do grupy dużego ryzyka zachorowania na nowotwór skóry.
Nowotwór skóry – charakterystyka choroby
Nowotwór skóry może występować w wielu różnorodnych postaciach. Najpopularniejszym nowotworem tego rodzaju jest rak podstawokomórkowy. Jednocześnie jest również najmniej groźnym rakiem skóry. Główną przyczyną jego wystąpienia jest duża ekspozycja na promienie słoneczne. W dalszej kolejności powinniśmy również wymienić raka kolczystokomórkowego, który również jest wynikiem dużej ekspozycji na słońce. Niemniej jednak może wystąpić również na błonach śluzowych, a także na narządach płciowych. Przy wczesnym rozpoznaniu jest całkowicie uleczalny. Najbardziej niebezpiecznym nowotworem skóry, a jednocześnie najrzadziej występującym, jest czerniak. Może wystąpić u osób w każdym wieku. Najczęściej ma postać zmiany skórnej o nieregularnych brzegach i zróżnicowanej kolorystyce.