Mieszkania w starych kamienicach niewątpliwie mają swój niezaprzeczalny urok. Szczególną uwagę warto w nich zwrócić zwłaszcza na stolarkę okienną, a także drzwi. Stare drzwi wykonane są zazwyczaj z drewna i są bogato zdobione. W kamienicach mamy zazwyczaj do czynienia z pięknymi i dużymi dwuskrzydłowymi drzwiami, które przeważnie przez lata były mocno zaniedbane i pokrywane kolejnymi warstwami olejnej farby. Zamiast malować takie drzwi, warto poddać się gruntownej renowacji i odsłonić piękno naturalnego drewna. Jak się do tego zabrać? Jak odnowić stare drzwi drewniane?
Jak odnowić stare drzwi drewniane?
Jak zabrać się do renowacji starych drewnianych drzwi? W pierwszej kolejności musimy usunąć starą powłokę lakierniczą. Musisz wiedzieć, że w tym wypadku konieczne będzie zdjęcie przynajmniej kilku warstw farby, które były kładzione w przeciągu kilkudziesięciu lat. Zadanie to nie jest takie proste, jednak możesz je wykonać we własnym zakresie, bez konieczności zatrudniania fachowców, co mogłoby przyczynić się do znacznych kosztów. Przede wszystkim powinieneś zaopatrzyć się w profesjonalną opalarkę. Urządzenie to nie kosztuje jakoś specjalnie dużo (zaledwie kilkadziesiąt złotych), a jest niezwykle przydatne w procesie usuwania starych powłok lakierniczych. Jej działanie opiera się na podobnej zasadzie, co działanie suszarki. Gorące powietrze kierowane jest na miejsce ze starą powłokę lakierniczą, która w następstwie tego nagrzewa się i zaczyna powoli odchodzić od podłoża.
Następnie przy pomocy szpachelki powoli ściągasz delikatnie kolejne warstwy farby. Oczywiście trzeba pamiętać, aby opalarkę trzymać w odpowiedniej odległości od drzwi, albowiem może dojść do przypalenia. Proces ten jest niezwykle żmudny i czasochłonny. Musisz także wiedzieć, że stare drewniane drzwi mają wiele zdobień i rowków. Z każdego takiego miejsca musisz dokładnie ściągnąć kolejne warstwy farby. Oprócz opalarki i szpachelki możesz posługiwać się również różnego rodzaje dłutami, dzięki którym zajrzysz nawet najgłębsze i najwęższe zakamarki.
Jak podkreślić piękno naturalnego drewna?
Kiedy już usuniemy powłokę lakierniczą i dokładnie zeszlifujemy drzwi, powinniśmy zastanowić się, jaką farbę na nie położyć. Oczywiście możemy pomalować drzwi na wybrany przez nas kolor. Niemniej jednak wydaje się, że najbardziej odpowiednim rozwiązaniem jest zastosowanie lakieru bezbarwnego. Wówczas nasze drzwi będą wyglądały bardzo pięknie i będziemy mogli cieszyć się widokiem naturalnego drewna. Warto w tym wypadku również korzystać z tak zwanych bejc bezbarwnych, które dodatkowo podkreślają zarys słojów na drewnie.