Z trudem wyobrazić sobie pracę magazyniera bez odpowiednich narzędzi. Wielkopowierzchniowe magazyny wymagają użycia wózków widłowych, umożliwiających sztaplowanie towaru. Te wyposażone są w widły, których na rynku jest duży wybór. Jak dobrać odpowiednie i na co zwrócić uwagę?
Części do wózków widłowych – jakie widły są dostępne?
Wybór odpowiednich wideł do wózków widłowych jest jednym z najważniejszych do podjęcia. Są narzędziem do wykonywania trudnych prac i to na nich spoczywa duże obciążenie, a jako że są elementem ruchomym – ulegają zużyciu. Powinny być wymieniane regularnie w momencie, w którym ich zniszczenie przekracza 10%. Przy okazji ich wymiany, należy upewnić się, że zostały odpowiednio dobrane do zadań i potrzeb kierowcy-magazyniera.
Najbardziej popularne rodzaje wideł to m.in.:
- standardowe;
- przykręcane;
- typu PIN;
- teleskopowe;
- wysuwane;
- odwrócone.
Nabywcy powinni zwrócić uwagę na parametry, takie jak:
- Udźwig – powinien być taki sam jak udźwig maksymalny całego wózka widłowego, tj. jeżeli nośność sprzętu wynosi 3 tony, to jedne widły powinny być w stanie znieść obciążenie 1,5 tony.
- Długość – powinna być dostosowana do przeznaczenia i wymiarów sali towarowej.
- Rodzaj karetki – to od niego będzie zależeć reszta wymiarów wideł.
Wózki paletowe – czy mogą sprawdzić się lepiej od wózków widłowych?
Wózki paletowe stanowią najlepszą alternatywę dla firm, których placówki dysponują magazynami o małej powierzchni. Ich mniejsze wymiary pozwalają na swobodne manewrowanie pomiędzy filarami i półkami, a jako urządzenia bez silnika – są tańsze w eksploatacji. Ponadto części do sztaplarek tradycyjnych bywają droższe.
Zarówno wózki widłowe, jak i palety powinny być zawsze sprawne technicznie. Osoba prowadząca działalność gospodarczą musi zwracać uwagę na stan sprzętu używanego w magazynach – dzięki temu zyska pewność, że praca odbywa się zgodnie z zasadami BHP. Wszelkie informacje o zakupionych dotychczas widłach sprawdzić można w dołączonej do nich dokumentacji i Świadectwie Zgodności.