Autotransformatory to bardzo ciekawe konstrukcje, które trochę różnią się od klasycznych transformatorów. O czym jednak należy w tym kontekście wspomnieć?
Autotransformatory a transformatory – jakie są najważniejsze różnice?
Mówiąc o jakichkolwiek sieciach elektrycznych czy energetycznych, nie można zapomnieć o takich urządzeniach, jak transformatory. Są one odpowiedzialne za zmianę napięcia prądu, dzięki czemu jest on w stanie trafić na przykład do naszych domów i móc być normalnie użytkowany, na przykład do zasilania czy ładowania urządzeń elektrycznych. Czym jednak są autotransformatory, ponieważ dla niektórych może być to już trochę większa tajemnica? Sekret odróżnienia ich od transformatorów leży w kwestii budowy – zwykłe transformator posiada dwa uzwojenia – pierwotne oraz wtórne, które są od siebie oddzielone. W przypadku autotransformatorów mamy tu do czynienia z tylko jednym uzwojeniem, które pełni równocześnie funkcję uzwojenia wtórnego oraz pierwotnego. Niesie to za sobą tak wiele zalet, jak i wad, co oczywiście sprawia, iż w konkretnych zastosowaniach autotransformatory mogą być lepsze lub gorsze od klasycznych transformatorów.
Zalety i wady autotransformatorów – o czym powinniśmy pamiętać?
Jeżeli chodzi o autotransformatory, ich pierwszą ważną zaletą jest waga – o wiele mniejsza niż ma to miejsce w przypadku takich konstrukcji, jak chociażby transformatory toroidalne. Są więc one łatwiejsze do przenoszenia, a także potrzebują wykorzystania mniejszej ilości materiału, z czym idzie w parze również niższa cena. Sprawdzą się one również o wiele lepiej przy mniejszych napięciach niż w przypadku klasycznych transformatorów, notując marginalne straty w energii. Z drugiej jednak strony są one dość wrażliwe na wysokie napięcia i jeżeli będzie ono zbyt duże, mamy niestety prostą drogę do zwarcia – zdecydowanie warto jest o tym pamiętać. Co więc będzie lepsze – transformator czy autotransformator? Wszystko zależy od tego, do jakich zastosowań potrzebujemy tego sprzętu.